İDEAL KÜLTÜR, İdeal Kültür Yayıncılık İçerisinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında kütüphane kurmak yada mevcut kütüphanesini geliştirmek isteyen herkesin ihtiyaç duyduğu kitap, VCD/DVD, müzik, eğitim materyalleri gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet vermektedir. Bu doğrultuda ağırlıklı olarak müşterilerimiz

Üniversite kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, belediye bilgi evleri ve kütüphaneleri, kamu ve özel kuruluşlar, öğretim üyeleri, araştırmacılar ve öğretmenlerdir.

2008 yılında kurulan şirketimiz ilk yılında üniversitelerin, kolejlerin, kütüphanelerin, belediye bilgi evlerinin diğer kamu ve özel kuruluşların yerli kitap, VCD/DVD, müzik, oyuncak gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet vermeye başlamıştır. Bu doğrultuda yayınevleri, dağıtımcılar, enstitüler ve dernekler ile yapmış olduğu iş ortaklıklarıyla mevcut kütüphanelerin geliştirilmesi ya da yeni kütüphanelerin kurulumu çalışmalarında müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedeflemiştir. A’dan Z’ye kütüphane ya da bilgi evi kurulumu hizmetlerinin yanında kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu LC yada Dewey kataloglama hizmeti ve kütüphanelerde yıpranmış eserlerin ciltlerinin hızlı ve kaliteli bir şekilde yenilenmesine yönelik baskı ve cilt hizmetleri vermiştir.

2009 yılında yayıncılığa başlamış ve İdeal Kültür markası altında akademik ve popüler kitap yayınlamaya başlamıştır.

2010 yılında müşterilerinin her türlü yabancı kitap ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet vermeye başlamıştır.

2011 yılında kurumlar için süreli yayın aboneliği hizmeti vermeye başlamıştır. Her alanda yayınlanmakta olan Türkçe dergi aboneliğiyle birlikte üniversiteler, kolejler vb kurumlar abone oldukları dergilerin yeni sayılarını hızlı ve düzenli bir şekilde temin etmektedirler.

Yeni kitapların kullanım ömrünü uzatmak ve yıpranmış kitapları restore etmek için ürünler üreten dünyaca ünlü Alman Neschen firmasının Türkiye temsilciliği alınmıştır. Kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu kitap kaplama, cilt koruma, etiket koruyucu, kağıt koruma ürünleri tedarik etmeye başlamıştır.

Aynı yıl İdealonline markası altında tıp, fen bilimleri, edebiyat, tarih, sanat, mühendislik gibi alanlarda kapsamlı ve geniş bilgiyi Türkçe kaynaklarda da bulabilmek için elektronik bir veritabanı oluşturulmuştur. Üniversitelerin, kolejlerin, kütüphanelerin, belediye bilgi evlerinin diğer kamu ve özel kuruluşların Türkçe kaynaklara elektronik ortamda ulaşabilecekleri bir platform geliştirilmiş ve hizmete sunulmuştur.

Kurulduğu günden bu güne müşterileriyle kurmuş olduğu uzun soluklu ilişkiler sayesinde hızlı bir gelişim kaydetmiştir. Hızlı ve yüksek kalitede sunduğu hizmetler sayesinde firmamız Türkiye’de kurumların, kütüphanelerin, araştırmacıların çalışmayı tercih ettikleri bir firma konumuna gelmiştir.