Hakkımızda

İdeal Kültür Yayıncılık, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK)'nın Doçentlik Başvuru Şartları’nda belirttiği tanımda tanınmış/bilinen Uluslararası Yayınevi olup, en az beş yıldır uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar dünyanın tanınmış/bilinen üniversitelerinin kataloglarında yer alan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayınlamış olan yayınevi statüsündedir. İdeal Kültür Yayıncılık 2011 yılından itibaren faaliyetlerini bu tanım kapsamında sürdürmektedir.

Türkçe dili dışında yayınlanmış 20’den fazla yayını bulunan İdeal Kültür Yayıncılık, 17 Ocak 2020 tarihinde 31011 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan değişikliklerle birlikte Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği'ne göre Tanınmış Uluslararası Yayınevi niteliğine haizdir.

2008 yılında yayın hayatına başlayan ve düzenli yayın yapan, 2011 yılından itibaren de faaliyetlerine ‘Uluslararası Yayınevi’ statüsünde devam eden İdeal Kültür Yayıncılık, kuruluşundan bu yana 2019 yılı Aralık ayına kadar geçen sürede 159 kitap yayımlamış ve bu kitapların 44 adeti yurtdışında bulunan kütüphanelerde kataloglanmıştır.

Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanına Ait Yayın Listesi’nde İdeal Kültür Yayıncılık tarafından T.C. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığınca belirlenmiş Temel Alanlara Göre Uluslararası Yayınevi statüsünde yayınlanmış kitap listesi yer almaktadır. Ek Yayın Liste 1’de, İdeal Kültür Yayıncılık tarafından yayınlanan ve YÖK’ün belirlediği dünyanın önde gelen üniversite ve kamu kütüphanelerinde kataloglanan kitaplarımızın listesi sıralanmıştır. Bu kitaplarımızın tanıtımlarına ve basım bilgilerine Ek Yayın Listesi 2’den ulaşabilirsiniz. Ek Yayın Listesi 3’de İdeal Kültür Yayıncılık kitaplarının bulunduğu yabancı kütüphanelerin online indeks linkleri verilmiştir. İdeal Kültür Yayıncılık Yayın Listesi’nde, yayınevi tarafından bugüne değin basılmış olan kitapların listesine ulaşabilirsiniz. İdeal Kültür Yayıncılık Yabancı Yayın Listesi’nde yayın listemizde yer alan Türkçe dili dışında basılmış olan yayınlarımız ayrı bir liste olarak verilmiştir.

Gerek içerik gerek ise basım kalitesi bakımından gösterdiği özen ile bu alanda kendine haklı bir yer edinen İdeal Kültür Yayıncılık, yayın sektöründe sahip olduğu deneyimi farklı tür ve alanlardaki eserlere de yansıtarak Türk yayıncılığına renk katmaktadır. Bu amaçla roman, uzun öykü, deneme, çeviri eserlerini de eklediği kataloğuna birlikte 2019 yılında da çocuk kitaplarını ilave etti.

Bugün ve gelecekte okuyucuya doğru bilgiyi ulaştıracak çalışmaları ve kelimeler aracılığıyla kimi zaman farklı dünyaları tanıtacak kimi zaman da okuyucunun hayatına ışık tutacak eserleri Türk yayıncılığına kazandırma ilkesini yayın prensibi olarak benimseyen İdeal Kültür Yayıncılık, yayın kataloğunu yeni eserlerle zenginleştirmektedir.

İdeal Kültür Yayıncılık, aynı zamanda kuruluşundan bu yana üniversitelerin, kolejlerin, kütüphanelerin, belediye bilgi evlerinin diğer kamu ve özel kuruluşların kitap ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet de vermektedir. Bu doğrultuda yayınevleri, dağıtımcılar, enstitüler ve dernekler ile yapmış olduğu iş ortaklıklarıyla mevcut kütüphanelerin geliştirilmesi ya da yeni kütüphanelerin kurulumu çalışmalarında müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedeflemiştir. A’dan Z’ye kütüphane ya da bilgi evi kurulumu hizmetlerinin yanında kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu LC ve Dewey kataloglama hizmeti vermektedir.

İdeal Kültür; 2011 yılında kurumlar için süreli yayın aboneliği hizmeti vermeye başlamıştır. Her alanda yayınlanmakta olan Türkçe dergi aboneliğiyle birlikte üniversiteler, kolejler vb. kurumlar abone oldukları dergilerin yeni sayılarını hızlı ve düzenli bir şekilde temin etmektedirler. 

 İdeal Kültür; “İdealonline” markası ile araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanabilmelerini sağlayacak veri tabanları oluşturmaktır.

 İdeal Kültür, ÜAK kriterlerine göre ulusal ve uluslararası yayınevi statüsünde düzenli yayın yapmakta olup, yayınları Ulusal ve Uluslararası(Stanford University Library, Yale University Library, Library of Congress, Princeton University Library, Culombia University Libraries, Harvard Library, Explore the British Library, Bulgarian Academy of Sciences vb.)  kütüphanelerde kataloglanmaktadır. İlgili belgelere ulaşmak için tıklayınız..

 

 

Kapat